Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

COVİD-19 YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR


ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NİN PANDEMİ SÜRECİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÇALIŞMALAR 

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü; 1 ton 200 litre konsantre halde dezenfeksiyon solüsyonu aldı. (Sulandırılmış hali 120 bin litre yapıyor.) Alınan solüsyonun 720 litresi  (Sulandırılmış hali 72 bin litre) kullanıldı.  
 
Eskişehir Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası’na (ESKUBER) kuaför ve berberlere dağıtılmak üzere 200 litre konsantre ( sulandırılmış hali 20 bin litre) dezenfeksiyon solüsyonu verildi. 

Evde kalan 65 yaş üstü kişileri arayarak korona virüs ve korunma yolları ile ilgili bilgi verip, taleplerini not alarak ilgili birimlere bildirdi. İlgili birimler de en kısa sürede tüm talepleri yerine getirdi. (Bu hizmet artık devam etmiyor)Sağlık Müdürlüğü 

Temizlik personeline korona virüs ile ilgili mücadele eğitimi verdi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü 


7/24 çalışmalarını sürdürüyor. Kovid-19’ a karşı cadde ve sokaklar yıkanıyor. Çöpler düzenli olarak toplanıyor ve konteynerlar yıkanıyor. 

Kırsal Müdürlüğü

Belediyemizin birimleri, sığınma evleri, huzur evleri, aile sağlığı merkezleri, PTT’nin tüm şubeleri, askeri tesisler, cezaevleri, karakollar, okullar, camiler, cem evleri, polis-jandarma ve cenaze arabaları başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında dezenfeksiyon çalışmaları yürütüyor. Karantina altına alınan apartman ve site blokları düzenli olarak dezenfekte ediliyor. İhtiyaç sahibi ve özel durumu olan vatandaşların yaşadığı apartman ve konutlarda dezenfekte ediliyor. Odunpazarı Bölgesinde yer alan tüm sokak, cadde ve parklar haftada 2 kez ilaçlanıyor. Ayrıca yaşayan hayvanlar düzenli olarak besleniyor.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü

AŞEVİ 

Odunpazarı Belediyesi Aşevi günlük yüzlerce vatandaş (yaklaşık 800) ile bölgede yaşayan yüzlerce 65 yaş üstü dar gelirli aile ve dezavantajlı her gün 2 öğün (öğle-akşam) yemek veriyor. 11 Mart-01 Haziran arasında bu kişilere sıcak yemek Aşevi tarafından ulaştırılırken, 1 Haziran sonrasında eski sisteme geçildi. İhtiyaç sahipleri Aşevi’ne gelerek yemeklerini alıyor. Sokak kısıtlamasının olduğu günlerde ise yemekler, Aşevi yetkilileri tarafından ihtiyaç sahiplerinin evlerine götürülüyor. Ayrıca karantina altında olan ve Aşevi’mizden talepte bulunan ailelere her gün 2 öğün yemek götürülüyor. Aşevi sıcak yemeğin yanı sıra bugüne kadar binlerce ihtiyaç sahibine aylık olarak erzak kolisi götürmektedir. Pandemi döneminde esnafımızda olumsuz etkilendi. İhtiyaç sahibi lokanta, cafe ve restaurant sahibi veya çalışanlarına verilmek üzere Eskişehir Lokantacılar Odası’na 100 erzak paketi verildi. 

HALK MARKETAçıldığı 17 Ekim 2015 tarihinden günümüze kadar geçen sürede ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2 Milyon 465 bin 597 Türk Lirası’nın üzerinde yardımda bulunan Halk Market’ten yılda yaklaşık 800 hane (yaklaşık 3200 kişi) faydalanıyor.  

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü SOBE  (Sağlık Odunpazarı Belediyesi Evinizde)
60 yaş üstü ihtiyaç sahibi kişilere koronavirüs vaka sayısının artış göstermeye başladığı Kasım ayına kadar hizmet vermeye devam ettik. 11 Mart- 01 Kasım tarihleri arasında 1038 kişiye hizmet verildi. 

EVDE BANYO HİZMETİ Yaşlı, engelli, hasta ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza koronavirüs vaka sayısının artış göstermeye başladığı Kasım ayına kadar hizmet vermeye devam ettik. 11 Mart- 01 Kasım tarihleri arasında 644 kişiye hizmet verildi. 

*** PSİKOLOG ( Psiko-terapi ve kadına şiddet)   insanların evlerinde kaldığı süre boyunca kadına yönelik şiddet de arttı. Odunpazarı Belediyesi şiddete uğrayan kadınlara ücretsiz danışmanlık (online ve yüz yüze) hizmeti veriyor. 

***LGS ve YKS’ye girecek öğrencilere, sınav kaygısı üzerine uzaman psikologlarımız online danışmanlık hizmeti verdi. 

* Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüze bağlı psikoloğumuz online ve yüz yüze çocuk danışmanlığı’, ‘ergen danışmanlığı’, ‘aile terapisi’, ‘sınav kaygısı’, ‘stresle başa çıkma’, ‘bağımlılık’ ve ‘uyum sorunları’ üzerine psikolojik destek vermeye devam ediyor.

Zabıta Müdürlüğü Genelge doğrultusunda, pazar yerleri, açık olan işyerleri, kapalı işyerleri, fırınların, marketlerin denetimi ve kurallara uymayanlara gerekli cezaların verilmesi. Pazar yerlerinde, ateş ölçme ve maske dağıtımları yapılmakta, sosyal mesafeye uyulması için vatandaşlara ve esnafa uyarılar yapılmaktadır. Hem valilikten hem de kaymakamlıktan gelen talepler doğrultusunda personel desteği sağlanarak gerçekleştirilen denetimlEğitime Destek* Odunpazarı Belediyesi, Covid-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle eğitimde yaşanan aksaklıkları gidermek ve öğrencilere destek olmak için çeşitli çalışmalar başlattı. Öncelikle internet ve bilgisayara erişmekte sıkıntı yaşayan öğrenciler için halk ve gençlik merkezlerinde bulunan bilgisayarları öğrencilerin kullanımına açtı. (Koronavirüs vaka sayısının artış göstermesi ile bu hizmet durduruldu)* Odunpazarı Belediyesi, 10.09.2020 tarihinde Yeni Yol Okulları ile Protokol imzaladı. İmzalanan protokole göre; Odunpazarı Gençlik Merkezleri tarafından belirlenen 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerine Yeni Yol Kişisel Gelişim Kursları tarafından uzaktan eğitim videoları ve deneme sınavları yapılıyor. Yine Odunpazarı Gençlik Merkezleri tarafından belirlenen 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerine Yeni Yol Özel Öğretim kurslarının uygulamasından faydalanmalarına olanak sağlanıyor. Ayrıca Uluslararası Bakalorya Projelerinde Odunpazarı Belediyesi ile Yeni Yol Okulları ortak çalışma yürütecek.

* Yeni Yol Okulları ile birlikte gerçekleştirilen çalışma, ilçe belediyeleri tarafından da büyük takdir topladı. Bu çalışma, Odunpazarı haricinde 5 ilçeye daha taşındı. Alpu, Han, Mahmudiye, Mihalıçcık ve Seyitgazi’de yaşayan ihtiyaç sahibi öğrencilere de aktivasyon kodları gönderildi.
 
* Odunpazarı Belediyesi 6.10.2020 tarihinde Yeni Çizgi Koleji ile protokol imzaladı. İmzalanan protokole göre; 9, 10, 11ve 12’nci sınıflar için Yeni Çizgi Koleji tarafından hazırlanan ders notları, Odunpazarı Belediyesi Gençlik ve Halk Merkezleri’nde öğrenciler ile paylaşıldı. Ayrıca isteyen öğrenciler, Yeni Çizgi Koleji’nin salonlarında yüz yüze yapılacak olan deneme sınavlarına katılabiliyor. Yeni Çizgi Koleji yapılan sınavlarda başarılı olan öğrencilere verilmek üzere Odunpazarı Belediyesi’ne kaynak kitap verdi. Öğrencilere, İngilizce dersleri için Zoom ortamında online olarak derse katılım imkanı da sağlandı. Bunların yanında rehber öğretmenler tarafından online olarak öğrenci ve velilere yönelik sınav kaygısı ile baş etme, verimli ders çalışma teknikleri gibi eğitimler veriliyor. Bilgisayar ve internet erişimi olmayan öğrenciler, Yeni Çizgi Koleji’nde öğrenciler için ayrılan bilgisayarlar üzerinden EBA ve ders katılımlarını program dâhilinde gerçekleştirebiliyor.

* Odunpazarı Belediyesi Halk Merkezleri ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile online eğitim programları düzenledi. Gerçekleştirilen online eğitim programına, şimdiye kadar 100 çocuk kayıt yaptırdı. Çocukların boş gün ve saatlerine göre programlama yapılırken, çocuklar oyun, keşif, deneyim ve paylaşımlarla dolu eğitim süreci geçirdi. Online eğitim programına katılan çocuklar, bilgilerini tazeleyip aktif öğrenme metotları ve oyunlarla keyifli vakit geçiriyor.

* Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Özel Şehir Eğitim Kurumları bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Proje kapsamında Özel Şehir Eğitim Kurumları, Oxford University Press’in Online İngilizce Dil Eğitim Platformu için Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne 30 ilkokul, 30 ortaokul ve 30 lise düzeyinde toplam 90 erişim kodu verdi. Söz konusu kodlar, Odunpazarı Belediyesi’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği çalışmalara katılan ve İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilere verilecek. 

Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü

* İnstagram üzerinden Başkan Kazım Kurt’un sunumu ile Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Mazlum Çimen, Niyazi Koyuncu, Selçuk Balcı, Ataol Behramoğlu, Sinan Kaynakçı (Pinhani solist) gibi isimlerin katılımı ile konser ve söyleşiler gerçekleştirildi. 

* Evde kal hareketsiz kalma sloganı ile sosyal medya üzerinden spor etkinlikleri düzenleniyor. 

* Evde kalan çocuklarımız için Tiyatro Müdürlüğü tarafından hazırlanan çocukların hem eğleneceği hem öğreneceği Mucize Ev çocuk programı yayınlandı. * Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, her yıl olduğu gibi bu 23 Nisan'da da Odunpazarı Belediye Başkanlığı görevini 2. sınıf öğrencisi Ceren Anlar’a devretti. Çocuk başkanımız Anlar, görevini evinden online olarak devraldı.

* Sosyal medya üzerinden; Odunpazarı Belediyesinin turistik alanlarını, müzelerini ve bazı parklarını vatandaşların online gezebilmeleri sağlandı.

* Pandemi süresinde psikolojisi bozulanlar için sosyal medya ve youtube hesaplarından psikologlar ile çekilen videolar paylaşıldı. 

* Sosyal medya ve youtube hesaplarından evde kalan büyük ve küçük herkesin zaman geçirebilmesi için çeşitli aktivite ve etkinlik (satranç, güllaç tarifi, tuvalet kağıdı rulosu ile şato yapımı, boş kutulardan robot yapımı…) videoları yayınlandı.  

* Basın Yayın ve Halkla İlişkiler ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz ortaklaşa online konserler hazırlıyor. Bu konserler yine sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor. 

* OMEK’te verilen kurslar online ortama taşındı. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslar, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından çekilerek belediyemizin youtube ve sosyal medya hesaplarından yayınlanıyor. 

AYRICA

* Tiyatro Müdürlüğümüz, çeşitli skeçler ve programlar hazırlıyor. Bu hazırlanan skeç ve programlar Odunpazarı TV ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınlanıyor.

* Çağdaş Sanatlar Galerisi sosyal medya üzerinden çeşitli dijital resim sergileri düzenliyor. 

* 23 Nisan’da çocukların evlerine 10 bin adat resimli nutuk dağıtıldı.

* Gençlik merkezlerimizde dersler online üzerinden devam ediyor. (Fotoğrafçılık, öykü, işaret dili, modern dans) 

 * Çağdaş Sanatlar Galerisi sosyal medya üzerinden çeşitli dijital resim sergileri düzenliyor. 

* Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz daha önce Çağdaş Sanatla Galerimizde gerçekleştirdiğimiz ve 9-14 yaş arası çocukların katıldığı “Bavulumda Sanat Var”  adlı yaratıcı drama çalışmasını online olarak düzenliyor. * 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı pandemi nedeni ile meydanlarda kutlanamayınca, üstü açık otobüsle bando eşliğinde Odunpazarı caddeleri gezilerek bayram coşkusu yaşatıldı. * Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yılı nedeniyle 9-14 yaş arasındaki çocukların katıldığı öykü ve resim yarışması düzenledi.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.