Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

PARKLARCUMHURİYET PARKI (2018)

Cumhuriyet’in ilanın 95. Yıldönümünde Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir’e kazandırılan Cumhuriyet Parkı 16 bin metrekare alana sahiptir. Park içerisinde yer alan Cumhuriyet anıtı, müzikli ve animasyolu gösteri havuzu, amfi, oyun alanları, spor alanı, koşu yolu ile misafirlerine huzurlu ve keyifli bir alan sunuyor.ÇEVRE PARKI (2018)

Vadişehir Mahallesi’nde yer alan Çevre Parkı, çocuklara ve yetişkinlere farklı bir deneyim yaşatıyor. Çevre Parkında; çocuk oyun alanları, çiçeklikler, süs havuzu, heykel ve gölgelikler geri dönüşüm malzemelerinden yapıldı. Park aydınlatmasında ise güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi kullanılıyor. Çevre kirliğine dikkat çekmek için bilgilendirme tabelalarının bulunduğu Çevre Parkında, pedal çevrilerek kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren oyun bisikleti de yer alıyor.KANLI KAVAK-RAİF ÖZGÜR PARKLARI

Odunpazarı İlçesinde bulunan Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, Avrupa’da yer alan parklarla yarışıyor. İçinden Porsuk Nehri’nin geçtiği park yeşil doğası ile Eskişehirliler için adeta cennetten bir köşe. Odunpazarı’nda yeşili bol ve akarsuyu bir arada barındıran Kanlıkavak Parkı olarak bilinen bu iki parkı Porsuk Nehri ayırıyor.

KANLI KAVAK PARKI (İYİLEŞTİRME; 2016)

Özellikle yaz ve bahar aylarında Eskişehirlilerin akınına uğrayan Kanlıkavak Parkı, Kırmızıtoprak Mahallesinde bulunuyor. 10 bin m 2 alana sahip olan Kanlıkavak Parkı, Eskişehir’in en güzel parklarından biri. Parkta, biri engelli çocuklar için olmak üzere 2 adet çocuk oyun alanı da bulunuyor. Kanlıkavak Parkı’nda doğa içerisinde spor yapmayı seven vatandaşlar için fitness alanı da var. Odunpazarı Belediyesi tarafından süs havuzu, oturma birimleri ve yürüyüş yolları da yapılarak yenilenen park, Eskişehir’in  adeta gözdesi haline geldi.RAİF ÖZGÜR PARKI (İYİLEŞTİRME; 2016)

Eskişehir’in yeşil denilince akla gelen yerlerden biri de Osmangazi Mahallesinde bulunan 14 bin m 2 alana sahip Raif Özgür Parkı. Kanlıkavak Parkı’nın tam karşısında bulunan Raif Özgür Parkı’nda Odunpazarı Belediyesi tarafından 2016 yılında ıslah çalışması yapıldı. 2 adet çocuk oyun alanı, oturma birimleri ve yürüyüş yollarının bulunduğu Raif Özgür Parkı’nda ayrıca yeşilin içinde vatandaşların dinlenip çaylarını içebilecekleri bir adet kafeterya da bulunuyor.BASIN PARKI (YENİLENME; 2016)

‘Düşünceyi Açıklama ve Haber Alma Özgürlüğü ’ne sahip çıkan Odunpazarı Belediyesi, basın şehitlerini de unutmadı. Odunpazarı Belediyesi, Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Basın Parkı’nda peyzaj düzenleme çalışması yaparak, parkı yeni ve modern bir görünüme kavuşturdu. Girişinde Anayasanın 28. Maddesi olan “Basın hürdür, sansür edilemez” bendinin yazılı olduğu bir tabelanın yer aldığı Basın Parkı’nda basın şehitleri için de Basın Şehitleri Anıtı bulunuyor. Ağaçları ve renk renk çiçekleri ile kafa dinleyebileceğiniz parkta çocuklar ve yetişkinler için açıkhava kütüphanelerinin de yer alıyor. Parkta ayrıca süs havuzu, interaktif oyun alanları, satranç alanı, amfi oturma alanı ve park mobilyaları bulunuyor.UĞUR MUMCU PARKI (2015)

Cam bir fanus içinde yer alan Uğur Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı 06 YR 245 plakalı  aracının, bir ibret anıtı olarak dimdik ayakta durduğu Uğur Mumcu Parkı, Büyükdere Mahallesi’nde yer alıyor. Araştırmacı gazeteciliğin öncü isimlerinden, Türkiye’nin aydınlık kalemlerinden Uğur Mumcu’nun anısına yapılan parkta 16 farklı şehirden gelen mermerlerle hazırlanan ve gazete kupürlerinden oluşan Uğur Mumcu Anıtı da bulunuyor. Odunpazarı Belediyesi tarafından farklı bir park formatında yapılan alanda vatandaşların daha rahat bir ortamda yürüyüş yapabilmeleri için modern kent mobilyalarının yerleştirildiği yürüyüş yolları ve bir adet kafeterya bulunuyor. Farklı çocuk oyun gruplarının da olduğu parkta boyama duvarı da mevcut. Amfi tiyatro ve aksiyon alanı olan parkta ayrıca, vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına Uğur Mumcu kitaplarının yanı sıra çocuk ve gençlik kitaplarının da bulunduğu açık hava kütüphaneleri yer alıyor.ÖĞRETMENLER PARKI (YENİLEME; 2017)

Odunpazarı Belediyesi’nin ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştiren’ öğretmenlerimize 24 Kasım Öğretmenler Günü hediyesi ‘Öğretmenler Parkı’ oldu. Odunpazarı Belediyesi 2017 yılında Yenikent Mahallesi Sinan Alaağaç Caddesi’nde 9 bin 825m2 alana sahip Öğretmenler Parkı’nda ıslah çalışması gerçekleştirdi. Çocuk oyun alanı, basketbol-voleybol sahası, fitness alanı, amfi alanı, serbest kürsü, satranç masaları, oturma birimleri, yürüyüş yolları ve kamelyalar yapılan Öğretmenler Parkı’nda Odunpazarı Belediyesi geleneği haline gelen açık hava kütüphanesi de bulunuyor. Öğretmenler Parkı’nda seramik ve cam sanatçısı Erem Özen tarafından tasarlanan seramik ve cam objelerden oluşan süs havuzunun yanı sıra Öğretmenler Gününe ithafen özel olarak tasarlanmış bir de heykel yer alıyor.

HAMAMYOLU PARK VE MEYDAN DÜZENLEMESİ (2018)
Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi (Hamamyolu Urban Deck) Eskişehir’in en işlek yerlerinden biri olan Hamamyolu Caddesi’nin çehresini değiştirdi. Sanat Köprüsü, Kütüphane, OKEP, kafe alanları, çocuk oyun alanları, bebek bakım odası ve havuzların yer aldığı Hamamyolu Projesi uluslararası alanda birçok mimari ödül kazanmayı başardı. BOTANİK PARK (2014)

Eğer siz de ağaçların ve renk renk çiçeklerin arasında yürümeyi sevenlerdenseniz bu park tam da size göre. Orhangazi Mahallesi Regülatör Piknik Alanı içine yer alan Botanik Park, sizin ve ailenizin doğa içinde güzel bir geçirmesini sağlayabilir. Türk bahçesi, Japon bahçesi, çiçek bahçesi, topiory bahçesi gibi farklı bahçe türlerinin bulunduğu parkta, sarmaşık tüneli, çocuklar için bitki labirenti, bahçıvan çocuklar eğitim alanı, süs havuzları, tropik bitkiler serası bulunuyor. Botanik Parkta hem bitkilerin renkli dünyasında gezinti çıkabilir hem de daha önce hiç görmedikleri bitki türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.ŞELALE PARK (2009)

Hem gündüz hem de akşam saatlerinde kent ışıkları ile muhteşem bir manzaraya sahip Şelale Park’ta Eskişehir’i tepeden izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Çankaya Mahallesi’nde bulunan Şelale Park’ta parka adını veren bir yapay şelale, çocuk oyun alanı, çocuk spor alanı, yürüme yolları, seyir terası, ahşap yel değirmeni, mini amfi tiyatrosu ve oturma alanlarının yanı sıra Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri de bulunuyor. Park içerisinde bulunan restoran ve kafeterya ise sadece Çankayalılara değil tüm Eskişehirlilere nefis şehir manzarası eşliğinde ev sahipliği yapıyor.


 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SAYGI PARKI (2022)

Odunpazarı Belediyesi, pandemi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının adını yaşatmak ve vefa borcumuzu ödemek için Vadişehir Mahallesine Sağlık Çalışanlarına Saygı Parkı yaptı. Pamukkale Sokak'ta bulunan Sağlık Çalışanlarına Saygı Parkı, 12 bin 530 bin metrekare. Parkta, kafeterya, süs havuzu, havuz seyir terası, pergole, çiçekli tak, kent mobilyaları, çocuk oyun grupları, fitness aletleri, bisiklet parkuru, matematik adası, yürüyüş yolları, bitkisel düzenleme ve Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı bulunuyor.  
 

100. YIL ODUNPAZARI BELEDİYESİ- ROTARY 30 AĞUSTOS ZAFER PARKI (2022)

Odunpazarı Belediyesi, Büyük Zaferin 100’üncü yılını Çankaya Mahallesi’nde yaptığı “100. Yıl Odunpazarı Belediyesi- Rotary 30 Ağustos Zafer Parkı” ile taçlandırdı. Odunpazarı Belediyesi, Rotary iş birliği ile yapılan park, İznik Sokak’ta bulunuyor. 17 bin 500 m2’lik bir alana sahip parkta; oturma alanları, seyir terasları, yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanları bulunuyor.  30 Ağustos Zafer Bayramı temalı parkta, Heykeltraş Serdar Tekebaşoğlu tarafından yapılan Atatürk heykeli ve peyzaj düzenlemeleri ile oluşturulan Türkiye haritası da yer alıyor.
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.