Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

HALK MARKET

Halk Market

Odunpazarı Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan sosyal yardım modeli Halk Market, ‘Yoksullukla Mücadele Günü’ olan 17 Ekim 2015 tarihinde açıldı. Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) tarafından 2018 yılında yapılan yarışmada "En iyi Sosyal Proje" olarak seçilen Halk Market’te kredi kartı da para da geçmiyor. 

Halk Kart'ı bulunan ihtiyaç sahipleri, gıdadan temizlik malzemesine ayakkabı ve kıyafete kadar istediklerini ücretsiz olarak alabiliyor. Belediyeye bağış olarak verilen ve belediyenin kendi kaynakları ile edinilen gıda, temizlik ve tekstil ürünleri, Halk Market'te niteliklerine uygun koşullarda depolanıyor. Yoksulun imdadına Hızır gibi yetişen bu markette, reyonlarına göre konserveden pirince, temizlik malzemesinden ayakkabı ve monta kadar her türlü ihtiyacı bulmak mümkün. 

Odunpazarı Belediyesi ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra 2020 yılı Mart ayında Türkiye’yi de etkisi altına alan COVİD-19 (Koronavirüs) salgını sonrası zor günler geçiren esnafın da yardımına koştu. 2021 yılı Şubat ayından itibaren Halk Market’ten esnaf da faydalanmaya başladı. Eskişehir’de bulunan esnaf ve meslek odaları ile işbirliği yapan Odunpazarı Belediyesi, onların ve Odunpazarı Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün belirlediği isimlere Esnaf Kart verdi. Esnafa dağıtılan her karta aylık 100 kredi yükleniyor.

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nün kırsal kalkınmaya yardımcı olmak için başlattığı ARIKÖY’de üretilen ballar, Hak Market ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor.

Halk Market’ten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin, Gökmeydan Mahallesi Şehit Öğretmen Mustafa Coşkun Sokak No: 1 Gelişim Sitesi (0222 ) 240 70 70 adresinde bulunan Halk Market’e giderek bizzat başvuru yapmaları gerekiyor. Halk Market’e giderek yetkililer tarafından kendilerine sunulan başvuru formunu dolduran hemşehrilerimizin, başvuru formun ile beraber; kendisinin ve eşinin SGK geçmişi ile mal varlığı durumunu kanıtlayan belgeyi ilgili kurumlara onaylatılarak Halk Market’e getirmesi gerekiyor. Bu form ile sisteme kaydedilen hemşehrilerimizin, 30 gün içinde evlerine tespit ekibi gönderiliyor. Başvuru sahibinin sosyo-ekonomik gelir düzeyini tam ve eksiksiz ölçme yetisine sahip Odunpazarı Belediyesi bünyesinde görev yapan sosyolog, konu ile ilgili raporunu düzenliyor. Sosyolog tarafından dijital ortamda düzenlenen rapor, her ayın sonunda Sosyal Yardım İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Sosyal Yardım İşleri Müdürü ve Zabıta Müdüründen oluşan değerlendirme kurulu tarafından değerlendiriliyor. Söz konusu rapor, kurulda görüşüldükten sonra, kişinin ihtiyaç durumuna göre 3 aydan başlayarak yardım süresi belirleniyor. Bu belirlenen süreler çerçevesinde Halk Market ekibi tarafından kişinin halk kartı basılıp yardımı başlatılıyor. Kasa- kredi sitemi ile çalışan Halk Market’ten kişi, halk kart kredisi tutarında her ay alışverişi yapabiliyor. 
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.