Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek

"Odunpazarı’ fikrini benimseyen Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Sevinç Mahallesinde yaşayan 3 girişimci kadına destek verdi."

Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek
Odunpazarı Belediyesi’nin yönetimine geldiği ilk günden beri ‘Kadınları ve çocukları ile mutlu bir Odunpazarı’ fikrini benimseyen Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Sevinç Mahallesinde yaşayan 3 girişimci kadına destek verdi. Ailelerine katkıda bulunacak işler yapmak ve üretime katkıda bulunmak isteyen Emine Kırkoru, Mevlidiye Kırkoru ve Yasemin Aktepe’ye destek veren Odunpazarı Belediyesi, bu 3 kadının kendileri için yeni bir kapı aralamasına aracı oldu. Şimdi bu kadınların bir kısmı besledikleri tavuklardan, bir kısmı da keçilerden ekmek paralarını çıkarıyor. 

“BİZE ÖNDER OLDULAR”

Sevinç Mahallesi’nin girişimci kadınlarından biri olan Emine Kırkoru, girişimcilik öykülerinin nasıl başladığını şu sözlerle anlatıyor: “2015 yılı Ocak ayında bize belediyeden kadın arkadaşlar geldi. Bizimde ne zamandır böyle bir fikir aklımızdaydı. Nasıl olacağını, nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Biz o kadın arkadaşlara söyledik. Onlarda bizimle ilgilendiler, ne yapmamız gerektiğini anlatılar. Önder oldular, bize kredi verdiler.” Kredi aldıktan sonra keçicilik yapmaya başlayan Emine Kırkoru, diğer kadınlardan birini tavuk, diğerinin de kendisi gibi keçi aldığını söyledi. Odunpazarı Belediyesi’ne teşekkür eden Emine Kırkoru, “Bir adım attık. Bize bir önder oldular. Çok memnunuz, hepsine çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 

“BÜTÜN KIŞ BU TAVUKLARIN YUMURTALARI İLE ÇOCUKLARIMIN HARÇLIĞINI ÇIKARDIM”

Tavuk besleyip, yumurtalarından para kazanan Yasemin Aktepe ise, Sevinç Mahallesi’nin diğer girişimci kadınlarından. “Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Gülsev Karamaşa ile tanıştıktan sonra, kredi almak istediğimizi anlattık. Oda bize yol gösterdi” sözleri ile anlatıyor Odunpazarı Belediyesi ile tanışmalarını.  100 tane tavuk alan Aktepe, bütün kış bu tavukların yumurtaları ile çocuklarının harçlığını çıkardığını kaydediyor. Kazandığı para ile kendi ihtiyaçlarını karşıladığını da vurgulayan Aktepe, “Özel ödemelerim vardı, onları hallettim. Tavuklarımızı çoğaltmak istiyoruz” dedi.  

“ÜÇÜMÜZ BİR OLDUK KREDİ KULLANDIK”

 Bir diğer girişimci kadın Mevlidiye Kırkoru. “Biz arkadaşlarla üçümüz bir olduk, kredi kullandık” diyen Mevlidiye Kırkoru, çok memnun olduğunun altını çiziyor. İlk başta 1 tane keçi alan Mevlidiye Kırkoru, daha sonra keçi sayısını 8’e çıkarmış. Mevlidiye Kırkoru, “Peynir yaptım, sattım. Harçlığımı çıkardım. Devam etmek istiyorum” dedi. 

“KADINLARA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Odunpazarı Belediyesi’nin kadınlara destek olmaya, yol göstermeye devam edeceğini kaydeden Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Prof. Dr. Gülten Sönmez Seber, Sevinç Mahallesi’nde yaşayan kadınlarla tanışma öyküsünü şu sözlerle anlattı: “Bizler, 2015 yılında Kadına Yönelik Şiddet Haftası’nda neler yapabiliriz, kadına yönelik şiddetle ilgili nasıl çalışmalar yürütebiliriz diye düşündüğümüzde; köylere, ilçelere giderek kadınlarla toplantı yapmaya karar verdik. Odunpazarı Belediyesi olarak, eskiden köy olan ancak şimdi mahalle statüsü kazanan Sevinç Mahallesi’ne gittik. Orada kadınlarla toplantılar düzenledik.” Kadınların bu toplantılarda kendilerine, ailelerine katkıda bulunacak işler yapmak, üretime katkıda bulunmak istediklerini söylediğini belirten Seber, bu isteğin üzerine Eskişehir’de faaliyet gösteren Kadın Emeğini Destekleme Vakfı’ndan yardım istediklerini anlattı.  “Vakfın sorumlusu Harika Hanım, Sevinç Mahallesine giderek bir dizi toplantı yaparak, eğitim verdi. Sonunda Emine Hanım orada keçi yetiştirmeye, bir kısmı da tavuk ve civciv yetiştirmeye karar verdi” diyen Seber, kadınların ilk olarak 800 lira kredi alarak işe başladığını ifade etti. 

SEBER’DEN BAŞKAN KURT’A TEŞEKKÜR

Bu konuda hem kendilerine hem de Sevinç Mahallesi’ndeki kadınlara destek veren Odunpazarı Belediye Av. Kazım Kurt’a çok teşekkür eden Gülten Sönmez Seber, “Çünkü kadın çalışmalarına, yaptığımız her türlü faaliyete sonsuz ve sınırsız destek olacağını söyledi. Biz de bu enerji ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadınların üretime katkılarının devam etmesi için belediye olarak elimizden gelen çabayı sürdüreceğiz” diye konuştu. 


  • Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek
  • Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek
  • Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek
  • Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek
  • Odunpazarı’ndan köylerdeki girişimci kadınlara destek
01.06.2017 15:03