Odunpazarı'nda sanat yolculuğu Toz ile devam edecek

Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi 2019 yılının 4’üncü sergisi olan ‘Toz’u sanat severlerin beğenisine sunuyor.

Odunpazarı'nda sanat yolculuğu Toz ile devam edecek

Açıldığı günden beri 18 bir birinden eşsiz sergi ile Eskişehirli Sanatsever ile bir araya gelen Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi 2019 yılının 4’üncü sergisi olan ‘Toz’u sanat severlerin beğenisine sunuyor.

 Antonio Cosentino’nun son dönem çalışmalarından özel bir seçkiyle oluşan ‘Toz’ isimli sergisinin açılışı, 27 Nisan Cumartesi Günü yapılacak. Cosentino, başta İstanbul olmak üzere dünyanın birçok önemli metropolünü modern bir seyyah gibi dolaşarak eşsiz bir görsel bellek oluşturmuş bir sanatçı. Bu birikimin içinde en çok ‘gündelik yaşamda her gün görmekten önemsizleştiği ya da hakikaten ötekileştirdiği için kenara atılmış olanla' kurduğu ilişki göze çarpıyor. Modernizmin hızının sorunlu bir şekilde yankılandığı İstanbul gibi şehirlerdeki bellek yitimi ve bu yitim içerisinde kıyıda köşede kalmış, önemsenmeyenle kurduğu bu empatiyi Cosentino; hiciv dolu, oyunsu bir refleksi barındıran renkli bir hayal gücü ile ortaya koyuyor. Teneke gibi atık malzemeler kullanarak ürettiği heykelleri ile birlikte yağlıboya ve füzen kullandığı resimlerinden oluşan sergi, sanatçının Eskişehir'deki ilk kişisel sergisi olacak. 3 Haziran 2019 Pazartesi Gününe kadar sürecek olan sergi, her gün 10.00-20.00 saatleri arasında sanatseverlerce gezilebilecek.

Hafriyat Grubu kurucu üyelerinden olan Antonio Cosentino, ayrıca 26 Nisan Cuma Günü ise sanat pratiği, üretim süreci ve Toz sergisinden bahsetmek üzere Eldem Sanat - Dalyancı Konağı’nda sanatseverlerle buluşacak. Hayri Esmer’in moderatörlüğünde gerçekleşecek olan sanatçı konuşması, 18:00’de başlayacak.

ANTONİO COSENTİNO KİMDİR?

Antonio Cosentino, 1994'te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1996'da Hakan Gürsoytrak ve Mustafa Pancar ile Hafriyat Grubu'nu kurdu. Grup, 1996-2010 yılları arasında 16 sergi düzenledi; 2006-2009 yılları arasında bağımsız sanat inisiyatifi ve sergi mekânı Hafriyat Karaköy’ü kurdu ve işletti.

Cosentino kendi işlerinin de yer aldığı Aileye Mahsustur (Karşı Sanat Çalışmaları, İstanbul, Türkiye, 2002), Yurttan Sesler (Karşı Sanat Çalışmaları, 2001) ve Yerli Malı (Elhamra Sanat Galerisi, İstanbul, Türkiye, 1999) sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Sanatçının son sergileri arasında: Summer was a Beautiful Day (Zilberman Gallery, Berlin, Almanya, 2018), Mektep Meydan Galatasaray (küratör: Çelenk Bafra, Pera Müzesi, İstanbul, Türkiye, 2018), HOME IS WHERE THE (HE)ART IS (Galerie Paris-Beijing, Paris, Fransa, 2018), LİMAN (İstanbul Modern, İstanbul, Türkiye, 2017); cigara viski kolileri denizlerde, ferâre sevgilim (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2016); Istanbul, Passion, Joy, Fury (küratörler: Hou Hanru, Ceren Erdem, Elena Motisi and Donatella Saroli, MAXXI National 21st Century Arts Museum, Roma, İtalya, 2015); Anne Ben Beton Dökmeye Gidiyorum (Extramücadele ile, Studio-X, İstanbul, Türkiye, 2015), Marmara’dan Kaçış: Stelyanos Hrisopulos Gemisi (Salt Ulus, Ankara, Türkiye, 2015), Marmara'dan Kaçanlar (Bergsen & Bergsen, İstanbul, Türkiye, 2013) ve Teneke Şehir (Külah, İstanbul, Türkiye, 2013) bulunur. Hafriyat Grubu'yla birlikte Spare Time, Great Work (Platform 3, Münih, Almaya, 2011) ve Tactics of Invisibility (Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viyana, Avusturya; Tanas, Berlin, Almanya; ARTER, İstanbul, Türkiye, 2010-2011) sergilerinde yer alan sanatçı yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katılmıştır. İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.

25.04.2019 14:50