Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”

"Park ve Meydan Düzenleme Projesi, dünyanın en önemli mimari ödül yarışmalarından ‘Leaf International Awards 2017’de “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” seçildi."

Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
Odunpazarı Belediyesi’nin Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan Park ve Meydan Düzenleme Projesi, dünyanın en önemli mimari ödül yarışmalarından ‘Leaf International Awards 2017’de “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” seçildi. 

Odunpazarı Belediyesi’nin Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi, dünya çapındaki yenilikçi projeleri onurlandırmak üzere bu yıl 14'üncüsü düzenlenen ‘Leaf International Awards 2017’de dünyanın önemli şehirlerinden projeler ile finale kaldı. Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi “Kentsel Tasarım” ve “Yılın Şehir Planlama ve Geliştirme Projesi” kategorilerinde, 21 Eylül 2017 tarihinde Londra’da gerçekleşen “LEAF (Leading European Architecture Forum) Awards” finalinde; Brezilya, İtalya, Hollanda ve Çin’i geride bırakarak “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” ödülünü aldı. Archigram kurucusu Sir Peter Cook ile birlikte Zaha Hadid Architects, BIG (Bjarke Ingels Group), Perkins + Will ve Aedas gibi dünyaca ünlü mimarlık ofislerinin yönetici mimarlarının da jürisinde olduğu LEAF Awards 2017’de Hamamyolu Projesi; “Kentsel Tasarım” kategorisinde Brezilya’nın Sao Paulo Kentinden “Guatemi Çocuk Meydanı Projesi” (Guatemi Children Square), İtalya’nın Başkenti Roma’nın “Güneşin Şehri Projesi” (The City of The Sun), Hollanda’nın Başkenti Amsterdam’ın “EYE Beacon Pavilion Projesi” ve Çin’in Şanghay Kentinin “Suzhou Creek: Reclaiming Shanghai Industrial Waterway (SuzhouDeresi: Şangay Endüstri Yolu İyileştirmesi) projesini geride bıraktı. 

Geçtiğimiz yıl Dünya Mimarlık Festivali (WAF) 2017’de de finalist olan proje, kent dokusunun içinde var olan Hamamyolu Caddesi’nin canlandırılmasına yönelik davetkar bir bakış açısı sağlamayı hedefliyor. 

YILIN KENTSEL TASARIM PROJESİ ÖDÜLÜNÜ BAŞKAN KURT’A GETİRDİ

Londra’dan ayağının tozu ile Eskişehir’e gelen mimar Kerem Yazgan, ‘Leaf International Awards 2017’de aldığı “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” ödülünü Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’a getirdi. Kerem Yazgan ile Başkan Kurt önce birlikte Hamamyolu Caddesi’nde gerçekleşen çalışmaları inceledi. Yazgan, gezinin ardından da Odunpazarı Belediyesine gelerek Başkan Kurt’a “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” takdim etti. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarette Kerem Yazgan ve ekibi katıldı.

ESKİŞEHİR’E İNSANLARIN GELMESİ İÇİN BİR SEBEP DAHA OLACAK

Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi’nin aldığı ödülle ilgili konuşan Başkan Kurt, “Londra’da yapılan bir mimarlık yarışmasında Dünyanın En İyi Kentsel Tasarım Projesi olarak, Hamamyolu Caddesi’nde uygulamaya çalıştığımız kentsel proje ödül kazandı. Bu bizi fazlasıyla memnun etti. Biz zaten projenin başından itibaren bu projenin iddialı bir proje olduğunu, Eskişehir’in kentsel yaşamını ciddi anlamda etkileyeceğini ve değiştireceğini söylüyorduk. Geçen yıl Berlin’de yapılan bir yarışmada finale kaldı, bu yıl da Londra’da En İyi Kentsel Tasarım ödülünü aldı. Biz bunun uygulamasını gerçekleştiriyoruz. En kısa zamanda bitirip, Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız. Eskişehir’e insanların gelmesi için bir sebep daha olacak, bu da Hamamyolu Projesidir. Ben mimarımız Kerem Yazgan Bey ve ekibini kutluyorum. Eskişehir’e de hayırlı olsun” dedi. 

“BU ÖDÜL BU PROJENİN KÜLTÜREL OLARAK DA ÖNEMİNİ GÖSTERDİ”

Projenin mimarı Kerem Yazgan ise aldığı ödül ve proje ile ilgli şunları söyledi: “Kerem Yazgan Bu projenin kente dair yapılmış ve kente katkı için yapılmış çok önemli bir proje olduğunu uluslararası jüri de gördü. Bu jüride dünyanın efsane mimarlarından Sir Peter Cook ile Zaha Hadid Architects, BIG (Bjarke Ingels Group), Perkins + Will ve Aedas gibi şuanda dünyanın en önemli mimarlık firmalarından  mimarlar var. Hamamyolu Projesi bu jürinin seçtiği bir projedir. Bu projeyi, bu kategoride oraya biz gönderdik. Öncelikle finale kaldı. Dünyanın önemli projelerini geçerek birinci oldu. Leaf Awards “Leading European Architecture Forum”. Avrupa’nın önde gelen mimarlarının forumudur. Her sene düzenlenir. Bu ödül bu projenin kültürel olarak da önemini gösterdi.”

HAMAMYOLU PARK VE MEYDAN DÜZENLEME PROJESİ-HAMAMYOLU URBAN DECK

Geri dönüştürülebilir ahşap kompozit kullanılarak oluşturulan peyzaj elemanlarından, su sistemlerinden ve yoğun bitki dokusundan oluşan “yeşil yaya aksı”, Odunpazarı’ndan Porsuk Nehri’ne doğru uzanan modern ve hareketli buluşma alanları yaratıyor. Proje bu bağlantıyı kentsel ölçekte güçlendirirken, üç boyutlu topografyasıyla ziyaretçilerine kent dokusunu farklı bir bakış açısıyla deneyimlemelerini sağlıyor. Odunpazarı’nın en önemli turistik simgelerinden olan el yapımı camların gömülmesiyle oluşturan 1.2 km uzunluğundaki lineer kentsel aksı ile yerel üretimin de projenin içinde yer almasını sağlayan Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi -Hamamyolu Urban Deck, Odunpazarı Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde tasarlanan heykellerinde yerleştirilmesiyle de kent için nitelikli bir sergi alanına dönüştürüyor. Aynı zamanda projede birçok kafe alanları, çocuk oyun alanları, ve havuzlar yer alıyor, özel olarak tasarlanan aydınlatma elemanları gibi birçok fikrin projeye katılmasıyla Hamamyolu Caddesi kentsel dokuya entegre olarak, her yaştaki kent sakinine ve ziyaretçisine ev sahipliği yapacak.

  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
  • Başkan Kurt: “Eskişehirlileri dünya çapında bir proje ile tanıştıracağız”
28.09.2017 13:01