Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

SERAMİK PİŞİRİM TEKNİKLERİ ÇALIŞTAYI ODUNPAZARI MEYDANI’NDA DEVAM EDİYOR

Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı Odunpazarı Meydanı’nda devam ediyor

5 Ağustos 2022 Cuma

Odunpazarı Belediyesi tarafından Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenen 6’ncı Uluslararası Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, üçüncü gününü geride bıraktı. Konserlerin düzenlendiği, fırınların yakıldığı çalıştayda, çalışmalar gecenin geç saatlerine kadar sürüyor. Odunpazarı Meydanı’nda yakılan fırınlarda, ateşin toprakla dansı ise görenleri büyülüyor. 

Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen 6’ncı Uluslararası Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, üçüncü gününü geride bıraktı. Çalıştayın üçüncü gününde çalıştaya katılan sanatçılar, Odunpazarı’nın tarihi sokaklarını ve Odunpazarı Belediyesi’ne ait müzeleri gezdi. Odunpazarı Belediyesi Müzelerini çok beğenen sanatçılar, tarihe ve sanata verdiği değer için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti. 

GELENEK İLE BİLİM VE SANAT YANYANA

Çalıştay alanında bir tarafta Sorkun’dan gelen çömlekçiler yer alırken, diğer tarafta da çalıştaya katılan seramik sanatçıları ve bilim insanları çalışmalarını yürüttü. Çalıştayda, her sene olduğu gibi gelenek ile sanat ve bilim bir araya geldi. Sanatçılardan yaptıkları çalışmalar ve seramik pişirim teknikleri ile ilgili bilgi alan vatandaşlar, sanatçıların gerçekleştirdiği çalışmaları ilgi ile takip etti. Çalıştay alanına gelen çocuklar seramik hamuruna şekil verirken, vatandaşlar da tornada seramikten çömlek yaptı. İran, Hindistan ve Türkiye’nin birçok ilinden toplam 10 sanatçı ve bilim insanının ağırlandığı çalıştayda, sanatçılar gün içinde Raku ve Sagar Pişirim Tekniği’ni uyguladı.

ATEŞİN TOPRAKLA BÜYÜLEYEN DANSI

6’ncı Uluslararası Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı’nda çalışmalar, gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. İkinci günün akşamında Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri konser verirken, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu ‘Pop Sahne’ adlı oyunu oynadı. Kağıt fırının yakıldığı çalıştayda, ateşin toprakla dansı izleyenleri büyüledi.

MAHALLELERDEKİ SERAMİK MASALARINA YOĞUN İLGİ

6’ncı Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştay’ında geçmiş yıllardan farklı olarak Odunpazarı Meydanı’nın dışında; Odunpazarı’nın çeşitli mahallelerinde 
seramik masaları kuruldu. İlk olarak Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Raif Özgür Parkı’nda gerçekleştirilen çalışmalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Hazırlanmış çamur karoları üzerine çizgisel dekorlar yapan vatandaşlar, çamur tornasında çamuru şekillendirdi. Mahallelerdeki çalışmalar, 6 Ağustos Cumartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasında 75. Yıl Mahallesi Selami Vardar Parkı’nda devam edecek. Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, 07 Ağustos 2022 Pazar günü saat 18.00’de Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde açılacak sergi ile sona erecek. Çalıştay boyunca sanatçılar tarafından yapılacak eserler, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde sergilenecek

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.