Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI’NDAN DÜNYA TİYATRO GÜNÜNE ÖZEL GÖSTERİM

Odunpazarı’ndan Dünya Tiyatro Gününe özel gösterim

28 Mart 2022 Pazartesi

Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde özel bir gösterime imza attı.Odunpazarı Belediye Tiyatrosunda eğitim gören oyuncu adayları tarafından yazılan ve sahnelenen “Gelecekten Gelenlerin Geçmişteki Acıklı Güldürüsü” adı verilen oyun, Hasan Polatkan Kültür Merkezinde sahnelendi. Ücretsiz gerçekleşen gösterim, büyük beğeni kazandı. 

Odunpazarı Belediye Tiyatrosunda eğitim gören 1. sınıf öğrencileri,  27 Mart Dünya Tiyatro Gününde özel bir gösterim gerçekleştirdi. Kendi yazdıkları, yönettikleri ve sahneledikleri “Gelecekten Gelenlerin Geçmişteki Acıklı Güldürüsü” ile seyirci ile buluşan oyuncu adayları, seyirciden tam not aldı. Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleşen gösterime Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra çok sayıda Eskişehirli katıldı. 

Abdullah Çiftçi, Ahmet Arif Akıncı, Beyza Tunç, Deniz Çobanoğlu, Ece Akın, Esin Kahraman, Gülüstan Adıbelli, Gülşah Faki, Nursena Dönmez, Samet Aksoy, Sevgi Elmalıoğlu’nun oynadığı Gelecekten Gelenlerin Geçmişteki Acıklı Güldürüsü’nü Sevgi Elmalıoğlu yazdı. Oyun ise ekip çalışması ile yönetildi. Oyunun koreografisini Janna Elmalıoğlu üstlenirken, dekor ve kostüm tasarımı ise Çiğdem Öztürk,  Nursena Dönmez ve Deniz Çobanoğlu’na ait. Günümüzden zaman makinesiyle geleceğe gönderilmesi planlanan 2 bilim insanının, teknik bir aksaklık nedeniyle tiyatronun, sanatın, felsefenin doğduğu Antik Yunan’a M.Ö 420 yılına gitmesini anlatan Gelecekten Gelenlerin Geçmişteki Acıklı Güldürüsü’nde, birbirinden milyon yıl farkla bir araya gelen insanoğlunun merakı, değişmemiş veya sonsuz bir değişim gösteren sorunları ve ortak bir noktada buluştukları aşk yer aldı. Oyun, seyirciden tam not aldı. Oyun bitiminde seyirciler, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu oyuncu adaylarının performansını uzun süre ayakta alkışladı.  

“TİYATRO DİRENİŞTİR”

Oyunun sonunda sahneye çıkan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, oyunda emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Kurt, “Tiyatro isyandır, tiyatro direniştir, tiyatro karanlığı aydınlatır ve dünyanın da en eski sanat dallarından biridir. Oyuncu adaylarımız bu özel günde önemli bir oyun oynadı. Ben, Türkiye’de sanatın ve sanatçının önemseneceği günlerin yakın olduğunu düşünüyorum. Sizlere de bu sanata destek vermenizi ve Odunpazarı Belediye Tiyatrosunun oyunlarını izlemenizi tavsiye ediyorum. Sizleri tebrik ediyorum. Her zaman 
yanınızdayız” dedi.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.