Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI BELEDİYESİ 3. ULUSAL LÜLETAŞI FESTİVALİ BAŞLIYOR

Odunpazarı Belediyesi 3. Ulusal Lületaşı Festivali başlıyor

21 Haziran 2022 Salı

Odunpazarı Belediyesi, lületaşının bilinirliğini artırmak ve farkındalık yaratmak için 24,25,26 Haziran tarihlerinde, Odunpazarı Meydanında Ulusal Lületaşı Festivali düzenleyecek. 3’üncüsü gerçekleşecek olan Odunpazarı Belediyesi Ulusal Lületaşı Festivalinde, iki gün boyunca Eskişehir, İstanbul ve İzmir’den bilim insanları, maden işçileri ve lületaşı ustalarının katılımıyla paneller yapılacak. 

Odunpazarı Belediyesi, uzun süredir rezervlerinin azaldığı öne sürülen ancak hiç saha çalışması yapılmamış olan lületaşı için potansiyel saha çalışması ile Eskişehir genelinde gerçek rezervini tespit etmek ve lületaşına bir Jeomiras ve yarı değerli taş olarak Eskişehir’e kazandıracak bir belge edinmek için Ulusal Lületaşı Festivali düzenliyor. Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Odunpazarı Belediyesi Ulusal Lületaşı Festivali, “Deniz Köpüğü” sloganı ile 24-25 ve 26 Haziran’da Odunpazarı Meydanında gerçekleştirilecek. 10 yerel lületaşı ustasının katılacağı festivalin açılış seremonisi, 24 Haziran Cuma günü saat 14.00’de yapılacak. Festivalin birinci ve ikinci günü Hicri Sezen Parkı’nda paneller düzenlenecek. 

ESKİŞEHİR, İSTANBUL VE İZMİR’DEN PANELİSTLER LÜLETAŞINI ANLATACAK

Festivalin ilk günü açılış seremonisinin hemen ardından “Eskişehir’in Önemli Jeomirası” konulu bir panel gerçekleşecek. Prof. Dr. Can Ayday, Prof. Dr. Hülya İnaner, Doç. Dr. Hülya Erkoyun ve Doç. Dr. Yıldırım Göngör’ün yer alacağı panel, saat 15.00’de başlayacak. Festivalin ikinci gününde saat 09.00’da panelistler ve amatör lületaşı oymacılarının da katılımıyla Lületaşı Madenleri gezisi düzenlenecek. Gezinin ardından saat 14.00’de Halk Dansları Gösterisi yapılacak. Saat 15.00’de ise Hicri Sezen Parkında “Lületaşının Üretim Evreleri” konu panel başlayacak. Panelde Maden Mühendisleri Ümit Yıldırım ve İsmet Öztürk, Maden işçisi Süleyman Özsak ile lületaşı ustası Cumhur Sarı konuşmacı olacak. 

FESTİVAL BOYUNCA YAPILAN ESERLER SERGİLENECEK
Festivalin son günü olan 26 Haziran Pazar günü ise saat 10.00-14.00 arasında Amatör Lületaşı Oyma Workshopu yapılacak. Workshopun hemen ardından Eskişehir Kırım Türkleri Kültür  Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Halk Dansları Gösterisi gerçekleşecek. 16.30 da ise Kurşunlu Külliyesi Asitanesinde Eskişehir Sanat Derneği’nin “Lületaşı” fotoğraf sergisi düzenlenecek. Festivalin gerçekleşeceği 3 gün boyunca sanatçıların üreteceği eserler, Odunpazarı Belediyesi Lületaşı Galerisinde sergilenecek. Bu serginin açılışı da 26 Haziran Pazar günü saat 17.00’de yapılacak. 3 gün sürecek olan Lületaşı Festivalinde workshoplar, paneller ve konserlerle dolu bir program olacak. 
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.