Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ARGUMENTUM ÇAĞDAŞ SANATLAR GALERİSİ’NDE SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Argumentum Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu

22 Haziran 2022 Çarşamba

Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi sanat serüvenine Murat Ateşli’nin Argumentum adını verdiği Resim Sergisi ile devam ediyor. 39 eserden oluşan sergi, 29 Temmuz’a kadar açık kalacak. 

Odunpazarı’nda hayat sanat birlikteliğini sağlayan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, sanat serüvenini Murat Ateşli’nin Argumentum Resim Sergisi ile sürdürdü. Çağdaş Sanatlar Galerisinin 25’inci, 2022 yılının ise üçüncü sergisi olan Argumentum’um açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Hayri Esmer, Rıdvan Coşkun’un yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı. 

ÇAĞDAŞ SANATLAR GALESİ EKOL HALİNE GELDİ

Serginin açılış konuşmasını yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Çağdaş Sanatlar Galerisinin artık bir ekol haline geldiğini söyledi. Sanatçı Murat Ateşli’ye teşekkür eden Başkan Kurt, “Başarılarının devamını diliyorum. Odunpazarı Belediyesi olarak sanatı ve sanatçıyı desteklemek ve bu doğrultudaki çalışmalarımızı artırarak devam ettirmek istiyoruz. Bugün galerimizde yer alan eserler gerçekten çok farklı ve insanı farkı şeyler düşünmeye yöneltiyor. Ben o nedenle Murat Ateşli’ye bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.  

Sergi açılışında konuşan Murat Ateşli, serginin adı olan Argumentum’un felsefi tartışmalarda safsatalar anlamına geldiğini belirtti. “Hayatın içinde var olan diyaloglarımızda farkında olarak ya da farkında olmadan iddiamızı, sözümüzü kanıtlamak için çaba içinde olduğumuz şeylerdir.  Söz ve karar olarak manifestomda da belirtmiştim. Sanatçı eserini sunduğu andan itibaren kamusal alanda iddiasını ve sözünü eserleriyle söylemiş oluyor. Eserleri ile de izleyiciyi ikna ettiği zaman da bu argumentum sürecini başarılı bir şekilde tamamlamış oluyor” diyen Ateşli, sergide eserlerin diyalog halinde olduğuna dikkat çekti. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başta olmak üzere sergide kendisine destek veren hocalara, ailesine ve eşine teşekkür eden Ateşli, “Umarım, sergiyi beğenirsiniz” dedi.  

ATEŞLİ ARGUMENTUM’U ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NE BAĞIŞLADI
Konuşmaların ardından Başkan Kurt, Murat Ateşli’ye teşekkür plaketi takdim etti. Bu sırada Murat Ateşli, sergiye adını veren Argumentum isimli çalışmasını Odunpazarı Belediyesine bağışladığını açıkladı. Bunun üzerine söz alan Başkan Kurt, Ateşli’ye teşekkür etti. Konuşmaların ve plaket takdiminin ardından Başkan Kurt ve sergi açılışına katılan sanatseverler, sergi alanını gezdi. Başkan Kurt’a eşlik eden Murat Ateşli, eserleri hakkında bilgi verdi. 

Murat Ateşli’nin kendini izleyicinin yerine koyarak oluşturduğu yapıtlarının yer aldığı Argumentum, 29 Temmuz’a kadar açık kalacak. Sanatçı, neye baktığına, yapıtına nasıl bir biçim-anlam ilişkisi yüklediğine, sanatsal üretim pratiğinde, atölyesinde salt kişisel edinimlerinin süreç ve sonuca mı odaklandığına ya da yaşadığı çevreden kaynaklanan iklim, coğrafya, aile toplumsal ve siyasal yapı gibi etmenlerden kendisine ne gibi deneyimler sağladığına dair sorulara cevap arar. Argumentum, yapıtların görünüşlerini oldukları gibi değil, manipülatif yapıya dönüştüren bir süreci tanımlar. Dilin ve anlatının yapısal göstergeleriyle bu süreci gösterir. Yapıtlarda olduğu gibi bu manifestonun içinde de Argumentum yer almaktadır.

 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.