Hanefi Yeter Sergisi 12 Mayıs’ta açılıyor

"Çağdaş Sanatlar Galerisinde “Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel” sergisinin ardından sonra Hanefi Yeter’in “Ahval” adlı resim- heykel sergisini açmaya hazırlanıyor."

Hanefi Yeter Sergisi 12 Mayıs’ta açılıyor
Odunpazarı Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Galerisinde “Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel” sergisinin ardından sonra Hanefi Yeter’in “Ahval” adlı resim- heykel sergisini açmaya hazırlanıyor.  

Odunpazarı Belediyesi’nin Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde 4 Mart 2017 tarihinde Salvador Dali ile açtığı sanat yolu, Hanefi Yeter ile devam edecek... 
Odunpazarı Belediyesi, Alman ve Türk Çağdaş Resmi'nin ve Heykeli'nin önemli sanatçılarından Hanefi Yeter'in son dönem yapıtlarından oluşan özel bir seçki ile Eskişehirli sanatseverleri buluşturmaya hazırlanıyor. Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı serginin açılışı 12 Mayıs 2017 Cuma günü 19.00’da yapılacak.  Hanefi Yeter’in “Ahval” adlı resim- heykel sergisi 11 Haziran 2017 Pazar günü sona erecek. 

30 gün boyunca izlenebilecek olan “Ahval” isimli sergisinde;  Hanefi Yeter’in son dönemde ürettiği resimleri ve heykelleri yer alacak. Sanatseverler sanatçının eşsiz yapıtlarıyla estetik bir şöleni yaşarken, aynı zamanda mekan içerisinde yerleştirilmiş olan ekrandan da, BBC’nin Yeter ile 1992 yılında gerçekleştirdiği "Looking Both Ways" adlı belgesel üzerinden de sanatçının yaratım evrenine ve yaşamla ilişkilerine dair farkındalığa sahip olabilirsiniz. Küratörlüğünü sanat eleştirmeni, yazar İbrahim Karaoğlu'nun yaptığı Hanefi Yeter'in "Ahval" adlı resim-heykel sergisini 12 Mayıs-11 Haziran tarihlerinde 30 gün boyunca izlenebilecek. 

HANEFİ YETER KİMDİR?

1967 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Bedri Rahmi Eyüpoğlu Atölyesi’nde eğitime başlayan sanatçı, eğitimi süresince hocası Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun kişisel atölyesinde çalıştı. 1970’de Paris “Academie des Beaux Arts”da sanat eğitimi görmeye hak kazandı. Ancak özel nedenlerle buradaki sanat eğitimine devam etmeyen Yeter, İstanbul’a geri döndü ve Akademi’deki eğitimine devam ederek 1972 yılında mezun oldu. 1973’de Devlet Burs sınavını kazanarak, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde başladığıYüksek Lisans Eğitimini 1978’de tamamladı. Uzun yıllar Avrupa'da yaşayarak yurda dönen, en özgün sanatçılarımızdan olan Yeter, Avrupa'da yaşadığı dönemde; Viyana, Paris, Brüksel, Manchester şehri ile büyük çoğunluğu Almanya’nın muhtelif şehirlerinde olmak üzere en seçkin galerilerde ellinin üzerinde sergi açtı. Doğu Almanya’da kişisel sergi açan ilk Türk asıllı sanatçı olan Hanefi Yeter'in bu sergisinde özel izinle bir de kataloğu basıldı. Berlin'de; pek çok yerde duvar resimleri, seramik cepheleri, mozaik panoları ve heykelleri, Dramstadt'da; üç duvar resmi bulunan, Türkiye’de ise Ankara, İstanbul, Mersin, Trabzon, Nevşehir, Aydın, Antalya, Tarsus, Denizli ve Bursa'da heykelleri yer aldı. Yeter’in yurt dışında, yurt içinde pek çok özel koleksiyonda ve müzelerde yapıtları bulunmaktadır.  

ÇAĞDAŞ SANATLAR KAPILARINI SALVADOR DALİ AÇTI

Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin açılışını Salvador Dali'nin "Zodyak ve Pantagruel" litografileriyle gerçekleştirmişti. 60 gün boyunca Çağdaş Sanatlar Galerisinde sergilenen Salvador Dali'nin "Zodyak ve Pantagruel" litografileri, Eskişehir'de yeni bir duygu, yeni bir nefes yarattı. Salvador Dali'nin "Zodyak ve Pantagruel" litografileri, sadece Eskişehir'e değil aynı zamanda Ankara, Afyon, Balıkesir, Bilecik, İzmir, İstanbul ve Kütahya şehirlerinden gelen izleyicileriyle de sınırları aşan bir etki sağladı. 
 

  • Hanefi Yeter Sergisi 12 Mayıs’ta açılıyor
  • Hanefi Yeter Sergisi 12 Mayıs’ta açılıyor
  • Hanefi Yeter Sergisi 12 Mayıs’ta açılıyor
08.05.2017 13:27