Kazım Kurt: "Hayvanlara şiddete ağır cezalar gelmeli"

"Hayvanlar ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Başkan Kazım Kurt, toplumda şiddete yönelik bilinç oluşturulması gerektiğini söyledi."

Kazım Kurt:

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, son dönemde medyada sıkça yer alan hayvana yönelik şiddetle ilgili açıklama yaptı. Hayvanlar ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Başkan Kazım Kurt, toplumda şiddete yönelik bilinç oluşturulması gerektiğini söyledi.

Odunpazarı Bölgesinde hayvanlara yönelik çalışmalarını Kırsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde başarı ile yürüten Odunpazarı Belediyesi Başkanı Av. Kazım Kurt, son dönemlerde medyada sıkça yer alan hayvana yönelik şiddet ile ilgili açıklamalar yaptı.

Hayvana yönelik şiddetin önüne geçilmesi için bir an önce yasalarda düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Kurt, yasalarda caydırıcı cezaların yer alması gerektiğini belirtti. Toplumda kadına, çocuğa, hayvana yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Başkan Kurt, “Yasalarda caydırıcı, ağır cezalar yer almalı. Yasaların bir an önce düzenlenmesi gerekiyor, ancak öncelikle şiddete karşı toplumda bir bilinç oluşturulmalı. Bu bilinç de okulda hatta anaokulunda oluşturulmalı, çocuklarımız bilgilendirilmeli” dedi. 


Hayvanların yasa maddelerinde mal olarak kabul edildiğine dikkat çeken Başkan Kazım Kurt,Avrupa'da olduğu gibi, hayvanlara kanunen hukuki statü tanınması gerektiğini vurguladı. Hayvanların 'mal değil, can' olarak kabul edilmeli gerektiğinin altını çizen Başkan Kurt,  “Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın, tüm hayvanlar eşit ve adil yasal güvence altına alınmalı. Hayvanlara karşı sadece bazı şiddet ve kötü muamele eylemleri değil, tüm eylemler kabahat olmaktan çıkartılıp suç olarak tanımlanmalı. Hayvanlara karşı işlenecek suçlar, caydırıcı ve önleyici nitelikte hapis cezası yaptırımına tabi tutulmalı. Getirilecek cezalar, para cezasına ve seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek nitelikte belirlenmeli. Bu suçlar, yasa tasarısı taslağında düzenlendiğinin aksine şikâyete bağlı suç olmamalı ” diye konuştu.

 Havaların ısınması ile sokakta yaşayan hayvanların su ihtiyaçlarının arttığına dikkat çeken Başkan Kazım Kurt, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Havalar ısındı. Sokakta yaşayan dostlarımızın su ihtiyacı arttı. Onları susuz bırakmamak için hemşehrilerimden onlar için kapılarına bir kap su bırakmasını rica ediyorum. Unutmayın hayvanlara yapılan hizmet, aslında insanlığımıza yaptığımız hizmettir.”

06.07.2018 14:44