Yazdır | Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)

E-Devlet Projesi

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

Odunpazarı Belediyesi de 2010 yılından beri Başbakanlık e-devlet danışma kurulu koordinasyonunda, TURKSAT ve BELSİS firmasıyla ortak bir çalışma yürütmektedir. Türkiye’deki Belediyelerde e-vergi projesinde pilot belediye olan Odunpazarı Belediyesi 2012 yılından beri  https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden Odunpazarın da yaşayan vatandaşlara hizmet vermektedir.
 
 

Odunpazarı Belediyesi e-devlet  Portalı üzerinden Sicil Bilgileri, Beyan Bilgileri , Tahsilat Bilgileri, Borç Bilgileri Sorgulama, Arsa Rayiç Değerleri, Çevre Vergisi Oranları, Bina Aşınma Oranlarını öğrenile bilmekte ve http://www.odunpazari.bel.tr adresine ulaşabilmektedir...

Odunpazarı Belediyesi, “e-devlet kapısı” çalışmalarında ki desteğinden ve bu konuda her zaman öncü belediye olması nedeniylede 4 Mart 2013 tarihinde Ankara’da düzenlenen ''E-Devlet Kapısı ve Yerel Yönetimler Toplantısı''nda ödüle layık görülmüştür.
 
 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Türksat AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay’ın yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı programda Odunpazarı Belediyesi'ne ödülünü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım vermiştir.